17 Червня
2024

17 Червня
2024

Тижнева глава:
Ваішлах
Пожертвувати

910*
безкоштовно з мобільного

Головна Проєкти Діяльність Лідери Склад Документи Звіти Антисемітизм Контакти

17 Червня
2024

17 Червня
2024

Тижнева глава:
Ваішлах

Антисемітизм в Україні

Об'єднана єврейська община України проводить моніторинг, фіксацію та запобігання випадків прояву антисемітизму і нетерпимості до євреїв в Україні.

Будь-який єврей, постраждалий від антисемітизму, може зателефонувати на єврейську гарячу лінію України «910» для отримання всебічної допомоги.

Як ми можемо допомогти

Фіксація випадків прояву антисемітизму

ОЄОУ проводить моніторинг та фіксацію випадків прояву антисемітизму в Україні. Якщо Ви стали жертвою або свідком подібних інцидентів, просимо звернутися в контакт-центр «910» за номером 910 (безкоштовно з мобільного) або 0 800 600 910 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів)

Юридична допомога

ОЄОУ надає первинну і вторинну юридичну допомогу, яка включає в себе підготовку заяв, запитів та скарг до органів державної влади, а також підготовку позовних заяв та представництво в суді (в разі необхідності) відповідно

Психологічна допомога

Для отримання психологічної консультації, зверніться за номером єврейської гарячої лінії 910 (безкоштовно з мобільного) або 0 800 600 910 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів)

Як звернутися

Якщо Ви зіткнулися з будь-якими проявами антисемітизму - телефонуйте на гарячу лінію ОЄОУ за номером 910 (безкоштовно з мобільного телефону) або 0 800 600 910 (безкоштовно зі стаціонарного). Оператори контакт-центру працюють з 9-00 до 21-00 щодня, включаючи суботу. *

* Робота контакт-центру 910 допомагає у виконанні Міцви «піккуах нефеш» (порятунок життя, турбота про збереження життя), яка заснована на словах Тори: «Не стій [в бездіяльності], побачивши кров ближнього твого» (Лев. 19:16) і сформульована в Талмуді (Санха. 73а і Йома 85а), де сказано, що вона важливіше виконання багатьох приписів і законів, включаючи заборони Суботи та свят - «піку нефеш дохе пов га-Шабат» - «порятунок життя відсторонює Суботу».

Що таке антисемітизм

У своїй діяльності Об'єднана єврейська община України керується міжнародним визначенням антисемітизму. Ми використовуємо цей термін у зв'язку з тим, що українська нормативно-правова база не містить визначення антисемітизму, а відповідно і переліку дій, які можуть бути кваліфіковані як його прояви. У зв'язку з цим ОЄОУ повністю підтримує ініціативу Посла Ізраїлю в Україні Джоеля Ліона прийняти міжнародне визначення антисемітизму.

26 травня 2016 року на пленарному засіданні IHRA у Бухаресті було постановлено прийняти визначення антисемітизму, яке було визнане міжнародним співтовариством. У 2017 році це визначення схвалив Європарламент.

Згідно із запропонованим IHRA формулюванням, антисемітизм - це певне сприйняття євреїв, яке виражається в ненависті по відношенню до них. Словесні і фізичні прояви антисемітизму спрямовані проти євреїв і не євреїв та/або проти їх власності, проти єврейських громад і організацій та релігійних установ.

Сучасні приклади антисемітизму в суспільному житті, засобах масової інформації, школах, на робочих місцях та в релігійній сфері, можут, з урахуванням загального контексту, включати:

Звіти з антисемітизму в Україні

Об'єднана єврейська община України опублікувала звіт із антисемітизму в Україні за 2018 рік. У звіті наданий аналіз законодавчої бази України і зведена статистика випадків антисемітизму, зафіксованих ОЄОУ в 2018 році. Також в документі наведена реакція громадськості та рекомендації організації для подолання проявів антисемітизму в Україні. З повною версією звіту можна ознайомитися за посиланням.

Звіт за 2019 рік доступний за посиланням.

Звіт за 2020 рік доступний за посиланням.

Антисемітизм в українському законодавстві

22 вересня 2021 року Верховна Рада ухвалила в цілому законопроект "Про запобігання та протидію антисемітизму в Україні", його підтримали 283 народних депутати. Автором законопроекту виступив народний депутат Максим Бужанський, а співавторами виступили 49 народних депутатів України. 7 жовтня 2021 року Президент України Володимир Зеленський підписав Закон "Про запобігання та протидію антисемітизму в Україні" №1770-IX.

Як було зазначено вище, українське законодавство не містить конкретного визначення терміну «антисемітизм». Окремі питання протидії та заборони будь-яких проявів ксенофобії та антисемітизму (як її форми) містяться в деяких нормативних актах. В першу чергу це основний Закон держави - Конституція України. Вона закріплює засади рівності прав громадян, незалежно від їх расової або релігійної приналежності.

Згідно із Конституцією України, громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками (ст. 25).

Також Кримінальний кодекс України містить дві статті, які можуть бути застосовані у випадках проявів антисемітизму.

Стаття 442 Кримінального кодексу України дає таке визначення геноциду - діяння, умисно вчинене з метою повного або часткового знищення будь-якої національної, етнічної, расової чи релігійної групи шляхом позбавлення життя членів такої групи чи заподіяння їм тяжких тілесних ушкоджень, створення для групи життєвих умов, розрахованих на повне чи часткове її фізичне знищення, скорочення дітонародження чи запобігання йому в такій групі або шляхом насильницької передачі дітей з однієї групи в іншу.

Стаття 161 Кодексу такоє говорить про умисні дії, спрямовані на розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті, на приниження національної честі та гідності, або образа почуттів громадян у зв'язку з їхніми релігійними переконаннями, а також пряме чи непряме обмеження прав або встановлення прямих чи непрямих привілеїв громадян за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, інвалідності, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.